حتما شما هم درباره فواید زردچوبه بسیار شنیده‌اید! باید بگوییم که این تعاریف حقیقت دارد و زردچوبه یکی از ادویه‌های بسیار مفید و شفا بخش است. جایگاه اصلی رویش زردچوبه، جنوب شرقی آسیا بوده اما این گیاه، بومی کشور هند می‌باشد که رنگی مایل به زرد تیره دارد. جالب است بدانید بخش فعال زردچوبه کورکومین نام دارد که سرشار از آنتی اکسیدان بوده و خواص نهفته بسیاری دارد. از این ماده در هند و چین برای طب سنتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت. جالب است بدانید که به این ماده بی‌نظیر، زعفران هندی یا ادویه طلایی نیز می‌گویند. پس در ادامه با آلس پایس همراه باشید تا با این ادویه جادویی بیشتر آشنا شوید!

درباره زردچوبه

می‌توان گفت زردچوبه یک مکمل غذایی بسیار خوب است که در بسیاری از موارد سبب پیشگیری از بیماری‌ها و در برخی دیگر از موارد سبب درمان خواهد شد. اما می‌توان گفت هر ماده غذایی در کنار یک ماده غذایی دیگر از خواص بیشتری برخوردار باشد؛ بنابراین با توجه به عدم جذب زردچوبه به جریان خون، مصرف آن به همراه فلفل سیاه می‌تواند بسیار اثر بخش باشد. در واقع جذب و اثر گذاری زردچوبه در کنار فلفل سیاه بیشتر خواهد شد و علت آن وجود ترکیبی به نام پیپرین در فلفل سیاه بوده که به زیست سازگارتر شدن زردچوبه کمک خواهد کرد.

مزیت‌های اثبات شده برای زردچوبه و کورکومین

به طور کلی می‌توان گفت که زردچوبه بازیگری توانمند برای رفع مشکلات ایجاد شده برای سلامتی محسوب می‌گردد. بنابراین با مصرف این ادویه عالی و بدون زیاده روی در مصرف آن از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری خواهید کرد و شاید بتوان گفت خواص زردچوبه باعث شده است که به یکی از موثرترین مکمل‌های غذایی تبدیل شود.

با فواید شگفت انگیز زردچوبه آشنا شوید!

با فواید شگفت انگیز زردچوبه آشنا شوید!

زردچوبه دارای ترکیبات بیو اکتیو با خواص دارویی قدرتمند:

سالیان بسیاری است که در هند از این گیاه به عنوان ادویه و گیاه دارویی استفاده می‌شود. ترکیبات موجود در زردچوبه را کورکومینوئید می‌گویند که مهم‌ترین آن‌ها کورکومین می‌باشد که ماده فعال در زردچوبه بوده و دارای خاصیت ضد التهابی قدرتمند و یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود. اما لازم به ذکر است که کورکومین موجود در زردچوبه تنها 3 درصد از وزن زردچوبه را تشکیل می‌دهد.

رنگ زرد طبیعی آلس پایس برگرفته از تورمریک (زردچوبه) می‌باشد!

زردچوبه یک ضد التهاب طبیعی:

کورکومین موجود در زردچوبه یک ترکیب ضد التهاب طبیعی است که به بدن شما کمک می‌کند تا با مهاجمان خارجی بدن مبارزه کرده و در ترمیم آسیب‌ها نقش بسزایی را ایفا می‌کند. یکی از این عوامل مهاجم و بیماری‌زا، باکتری‌ها هستند که به راحتی می‌تواند باعث ایجاد عفونت شده و به بافت‌های بدن آسیب برساند. اگر چه التهاب کوتاه مدت مشکل خاصی ایجاد نخواهد کرد و ایمنی بدن را جهت مبارزه با عوامل بیرونی مختلف تقویت می‌کند. اما اگر التهاب، مزمن و طولانی مدت شود، به بدن حمله کرده و ممکن است به یک مشکل اساسی تبدیل گردد. التهاب در بسیاری از موارد سبب ایجاد بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمز و غیره خواهد شد. بنابراین مبارزه با التهاب به گونه‌ای مبارزه و پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها را باعث می‌شود.

اثر آنتی اکسیدانی قوی و مبارزه رادیکال‌های آزاد:

از دیگر فواید زردچوبه این است که به طور چشمگیری ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می‌دهد. کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی است که دلیل اصلی مفید بودن آن‌ها مبارزه با رادیکال‌های آزاد است. اینگونه با خنثی کردن اثر رادیکال‌های آزاد آنزیم‌های آنتی اکسیدانی را تحریک می‌کند.

بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر بیماری‌های مغزی:

کورکومین عامل نوروتروفیک (به نوعی هورمون رشد بوده که در زنده ماندن و تمایز سلول‌های عصبی موثر هستند.) ناشی از مغز را افزایش می‌دهد و بدین صورت با بهبود عملکرد مغز خطر ابتلا به بیماری‌های مغزی تا حد زیادی کاهش می‌یابد. اثر مفید دیگر کورکومین موجود در زردچوبه این است که حافظه و هوش را نیز تقویت خواهد کرد.

کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی:

بیماری قلبی شایع‌ترین علت مرگ و میر در جهان است. مزیت کورکومین در بیماری‌های قلبی بدین صورت است که پوشش رگ‌ها و عروق خونی همچنین غشای نازکی داخل قلب که در تنظیم فشار خون نقش اساسی ایفا می‌کند را بهبود می‌بخشد و از و می‌توان گفت خواص زردچوبه از لخته شدن خون جلوگیری خواهد کرد.

پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی از خواص زردچوبه

پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی از خواص زردچوبه

دیگر فایده زردچوبه پیشگیری از سرطان:

سرطان بیماری خطرناکی است که با رشد کنترل نشده سلول‌ها به وجود می‌آید. کورکومین موجود در زردچوبه از بیشتر انواع سرطان به ویژه سرطان دستگاه گوارش، روده بزرگ، لوزالمعده، پستان، پانکراس و پروستات پیشگیری می‌کند. نحوه عملکرد کورکومین برای درمان سرطان این گونه است که با افزایش رگ‌های خونی سلول‌های سرطانی را می‌کشد.

زردچوبه برای درمان دیابت:

یکی دیگر از خواص زردچوبه تاثیری است که بر میزان قند خون می‌گذارد و با کاهش سطح گلوکز خون از دیابت جلوگیری خواهد کرد. در واقع تاثیری که کورکومین موجود در زردچوبه بر بیماران دیابتی نوع 1 می‌گذارد سبب می‌شود که سیستم ایمنی چنین بیمارانی را نیز به خوبی کنترل کند. گاهی بر اثر دیابت کبد فرد درگیر می‌شود و یا فرد دچار آب مروارید خواهد شد. که در این صورت کورکومین کمک زیادی به بهبود وضعیت فرد بیمار خواهد کرد.

در انواع چاشنی‌های آلس پایس، زردچوبه؛ این ادویه بی نظیر و شفا بخش وجود دارد!

پیشگیری و درمان آلزایمر با زردچوبه:

آلزایمز یکی از اصلی‌ترین عامل زوال عقل است. متاسفانه تاکنون یک درمان قطعی برای آلزایمر موجود نیست. بنابراین خوب است که با تغذیه سالم در پیشگیری از ابتلا به فراموشی کوشا باشیم. نکته مفید در ارتباط با کورکومین موجود در زردچوبه این است که با توجه به اینکه التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارد. کورکومین نیز اثرات مفیدی بر روی هر دوی این مشکل داشته و به جلوگیری از زوال عقل کمک بسزایی خواهد کرد. همچنین با توجه به اینکه کورکومین این قابلیت را دارد که از سد خونی مغزی عبور کند، این گونه منجر به پیشرفت‌های مختلفی در روند آسیب شناختی و بهبود بیماری آلزایمر می‌شود. در واقع زردچوبه به عملکردهای روانشناختی کمک می‌کند. در واقع بر عواملی مانند، ادراک، حافظه، تصمیم گیری، ذخیره سازی اطلاعات و… کمک بسیاری خواهد کرد.

زردچوبه یک ضد درد طبیعی و کمک به کاهش درد قاعدگی:

با توجه به اینکه زردچوبه از اثر ضد التهابی برخوردار است، به همین جهت می‌تواند به عنوان یک ضد درد طبیعی به خصوص در زمان قاعدگی اثر گذار باشد. اثرگذاری زردچوبه بدین صورت است که با بهبود جریان خون به عنوان یک مسکن عمل کرده و درد را بسیار تسکین می‌دهد. در صورت داشتن دردهای مفصلی مانند آرتروز می‌توانید زردچوبه را به اندازه‌ای با آب مخلوط نمایید که حالت خمیری پیدا کند و آن را به نقاط دردناک بدن خود بمالید.

اثرات فوق العاده کورکومین بر آرتروز:

آرتروز یک مشکل شایع به ویژه در کشورهای غربی است. این بیماری عارضه‌های مختلفی داشته که شایع‌ترین آن ایجاد التهاب در مفاصل است و از آنجایی که کورکومین یک ضد التهاب قوی محسوب می‌گردد بنابراین در تسریع روند بهبود موثر خواهد بود. در مطالعه‌ای که بر روی بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید انجام گرفت مشخص شد که کورکومین موجود در زردچوبه حتی از داروهای ضد التهاب اثر قوی تری داشته است.

از فواید زردچوبه می‌توان به درمان آرتروز اشاره کرد!

از فواید زردچوبه می‌توان به درمان آرتروز اشاره کرد!

تاثیر باور نکردنی زردچوبه بر درمان افسردگی:

شواهد و مطالعاتی که بر روی 60 نفر افراد مبتلا به افسردگی انجام گرفت نشان داد که کورکومین نسبت به بسیاری از قرص‌های افسردگی موثرتر عمل کرده است. کورکومین قادر است انتقال دهنده‌های عصبی مغز مانند سروتونین و دوپامین را تقویت نماید.

تاخیر روند پیری و مبارزه با مشکلات کهولت سن:

با توجه به اینکه کورکومین پتانسیل زیادی در درمان بیماری‌های قلبی، آلزایمر، سرطان و التهاب دارد؛ بنابراین زردچوبه یک مکمل ضد پیری بسیار عالی محسوب می‌شود که اثرات مثبتی بر سلامتی خواهد گذاشت.

بهبود بخشیدن به عملکرد کبد:

زردچوبه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان بسیار مورد توجه قرار گرفته و به قدری قدرتمند عمل می‌کند که آسیب کبدی توسط سموم مختلف را از بین می‌برد و این می‌تواند خبر خوبی باشد برای افرادی که از قرص‌های قوی برای انواع بیماری مانند دیابت استفاده می‌کنند. زیرا کبد آن‌ها بر اثر استفاده مداوم از دارو دچار آسیب خواهد شد.

از دیگر فواید زردچوبه می‌توان به رفع کلسترول بالا، بهبود بیماری کبدی، تب یونجه، سندرم قبل از قاعدگی، رفع سوزش معده و بیماری التهابی روده، درمان سندرم روده تحریک پذیر، درمان اختلالات پوست، جلوگیری از تحلیل رفتن بینایی، استرس و همچنین استفاده از آن در بخش صنعت به منظور رنگ کردن مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی اشاره کرد. زیرا رنگ حاصل از این ماده کاملا طبیعی و بی ضرر بوده و در صنعت داروسازی نیز از آن بهره می‌گیرند. زردچوبه به صورت آسیاب شده نیز یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده پودر کاری می‌باشد.

خواص باورنکردنی زردچوبه برای پوست را بدانید!

خواص باورنکردنی زردچوبه برای پوست را بدانید!

خواص باور نکردنی زردچوبه برای پوست را بدانید!

رفع خشکی پوست و درمان آکنه:

جوش که نوعی التهاب محسوب می‌شود و با اثر گذاری کورکومین بر روی انواع التهاب آشنایی دارید. همچنین در بسیاری از موارد چیزی که سبب به وجود آمدن جوش صورت می‌شود، چرب و روغنی بودن پوست است که زردچوبه می‌تواند به عنوان شستوشو دهنده پوست و ایجاد تعادل در چربی پوست بسیار مفید باشد. همچنین یکی دیگر از خواص زردچوبه بر پوست جلوگیری از ایجاد رنگدانه و چین و چروک بر روی پوست است.

چگونه با زرچوبه پوست خود را سم زدایی کنیم؟

با استفاده از انواع ماسک‌صورت تهیه شده با زردچوبه می‌توانید پوست صورت خود را به راحتی سم زدایی نمایید. بدین منظور می‌توان یک قاشق غذاخوری زردچوبه را به همراه همان مقدار آبلیمو یا گلاب ترکیب کنید و با استفاده از این اسکراب طبیعی پوست خود را به مدت 20 دقیقه ماساژ داده و به آن نشاط ببخشید.

درمان پسوریازیس:

ترکیب آب و زردچوبه را به صورت خمیری تهیه نمایید و سپس آن را به مناطقی از پوست که درگیر پسوریازیس شده است بمالید. آن را یک شب تا صبح بگذارید بماند. نکته مورد توجه این است که در این مدت لباسی نازک و گشاد بپوشید تا با سطح آسیب دیده از پوست تماس نداشته باشد. کورکومین موجود در آن با خاصیت ضد التهابی خود در درمان پسوریازیس بسیار اثر گذار خواهد بود.

عوارض زردچوبه بر اثر مصرف زیاد

آسیب به معده:

همانطور که زردچوبه سلامت دستگاه گوارش را تضمین می‌کند. در صورت مصرف زیاد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. بدین صورت که اگر در مصرف آن حد تعادل رعایت نشود معده را تحریک کرده و سبب افزایش ترشح اسید معده خواهد شد و اینگونه به معده آسیب می‌رساند و در مواردی سبب رفلاکس معده خواهد شد.

مصرف بیش از اندازه زردچوبه عوارضی را نیز در پی دارد!

مصرف بیش از اندازه زردچوبه عوارضی را نیز در پی دارد!

رقیق کردن بیش از حد خون:

همانطور که گفتیم از فواید زردچوبه تصفیه خون و مبارزه با فشار خون بالا است، اما باید گفت با مصرف زیاد سبب رقیق شدن بیش از حد خون و در مواردی نیز سبب خونریزی خواهد شد.

بارداری:

به طور کلی بارداری دوره‌ای محسوب می‌شود که بدن به بسیاری از مواد غذایی واکنش نشان می‌دهد و خوردن هر ماده‌ غذایی توصیه نمی‌شود. زردچوبه نیز یکی از مورادی است که در زنان باردار ایجاد حساسیت می‌کند و احتمال دارد اثر آن به صورت خارش، قرمزی پوست و یا علائم دیگری مانند استفراغ، تهوع، اسهال، گرفتن عضلات و علائم دیگری بروز کند. همچنین لازم است بدانید که زردچوبه می‌تواند باعث ایجاد ناباروری در مردان شده و قدرت اسپرم سازی را کم می‌کند.

نحوه مصرف زردچوبه

دمنوش زردچوبه:

ریشه زردچوبه یا پودر آن را داخل آب ریخته و بگذارید تا به خوبی جوش بیاید. همچنین این دمنوش را می‌توانید با استفاده از لیوان مخصوص دم کردن چای تهیه کنید.

شیر و زردچوبه:

می‌توانید شیر را با استفاده از زردچوبه مخلوط کرده و آن را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید. سپس مصرف نمایید.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که در دوران بارداری از مصرف بی رویه و زیاد زردچوبه در غذا پرهیز شود و به طور کلی زیاده روی در هر چیزی، حتی اگر آن ماده مفید باشد دارای عوارضی خواهد بود. عده‌ای هستند که از روغن زردچوبه استفاده می‌کنند و خوشبختانه می‌توان گفت که روغن این گیاه نیز دارای خواص سرشار آنتی اکسیدانی است.

جهت خرید محصولات آلس پایس مانند چاشنی، انواع طعم دهنده و رنگ خوراکی طبیعی اینجا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “خواص زردچوبه: با این ماده شگفت انگیز آشنا شوید!

 1. شکوفه گفت:

  خیلی عالی بود ممنون

  1. فرزانه کشاورزی گفت:

   لطف شماست

 2. رضوان رفیعی پور گفت:

  بسیار مطلب عالی و‌پُرکاربردی بود. ممنون از سایت بسیار خوبتون👌👏

  1. فرزانه کشاورزی گفت:

   ممنونم از شما دوست عزیز

 3. مطلب مفیدی بود بابت زحماتی که می کشین سپاس گذارم

  1. فرزانه کشاورزی گفت:

   سپاس از لطف بی نهایت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.