حتما بسیاری از شما هستید که به غذاهایی که با مرغ و ماهی تهیه می‌شوند بسیار علاقه دارید. اما مشکلی که در طبخ این غذاها وجود دارد، از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی می‌باشد. همچنین بوی مرغ و ماهی در مواردی بسیار آزار دهنده بوده که افراد از طبخ آن طفره می‌روند. پس با آلس پایس همراه باشید تا بدانید چگونه از شر بوی بد مرغ و ماهی خلاص شوید.

ترفند از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی

روش اول:

یکی از روش‌های کاربردی برای از بین بردن بوی مرغ و ماهی و آماده کردن آن برای پخت این است که یک قابلمه بردارید. اندازه آن به گونه‌ای باشد که مرغ به طور کامل داخل آن قرار گیرد. به اندازه یک فنجان سرکه سفید را بر روی مرغ بریزید و تمام قسمت‌های مرغ را به سرکه آغشته نمایید. سپس آن را به مدت 5 دقیقه کنار بگذارید. پس از آن مرغ را به طور کامل بشویید و برای تهیه غذا استفاده نمایید.

روش دوم:

ابتدا مرغ یا ماهی را به خوبی تمیز کرده و بشویید. پس از آن به اندازه 2 قاشق غذا خوری آرد به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک را به مرغ اضافه کنید و سطح آن را از داخل و خارج با دست بمالید تا تمام بخش‌های مرغ به خوبی به آرد و نمک آغشته گردد.

از بین بردن بوی بد مرغ و ماهی

از بین بردن بوی بد مرغ و ماهی

روش سوم:

یکی دیگر از روش‌ها جهت از بین بردن بوی مرغ این است که به اندازه 1 قاشق غذاخوری نمک، 1/4 فنجان سرکه و همینطور آب لیمو تازه را با هم مخلوط کنید. مقداری آب نیز به مخلوط بیفزایید و تکه‌های مرغ را به مدت 15 دقیقه داخل مخلوط تهیه شده بخوابانید. به گونه‌ای که تمام مرغ داخل ترکیب تهیه شده قرار گیرد. در آخر آن را به خوبی بشویید تا نمک و سرکه از سطح مرغ زدوده شود و در نهایت به پختن آن اقدام نمایید.

 

روش چهارم:

روش دیگر به منظور از بین بردن بوی بد مرغ و ماهی این است که آن را شسته و بخش‌های اضافه را جدا نمایید. سپس داخل یک کاسه 2 عدد گوجه فرنگی خرد شده، 1 قاشق غذا خوری نمک و آب یک لیمو تازه را با هم مخلوط کنید. مرغ را با مخلوط تهیه شده به خوبی بمالید و در نهایت آن را تمیز شسته و بپزید.

روش پنجم:

در ابتدا مرغ و ماهی را به خوبی پاک کنید. سپس داخل کاسه 1 قاشق نمک، 1 قاشق زردچوبه و فلفل، همینطور مقدار کمی سرکه بیافزایید و مرغ را به خوبی ترکیب تهیه شده آغشته نمایید و 15 دقیقه بگذارید استراحت کند. سپس مرغ را شسته و آن را بپزید.

چاشنی‌های جوجه کباب آلس پایس فقط در 3 دقیقه گوشت مرغ را ترد و مزه دار می‌کند و به راحتی بوی زهم آن را از بین می‌برد!

روش ششم:

برای از بین بردن بوی ماهی می‌توانید آن را به مدت 20 دقیقه داخل شیر بخوابانید. در این صورت با انجام نوعی فرایند شیمیایی مقداری از بوی زهم ماهی از بین خواهد رفت. شیر همچنین از ترش کردن معده پس از خوردن ماهی جلوگیری می‌کند.

روش هفتم:

یکی دیگر از روش‌هایی که توصیه می‌شود این است که مرغ و ماهی را به رب، سیر و یا زنجبیل آغشته کنید تا به خوبی مزه دار شود. همچنین می‌توانید قابلمه‌ای را روی اجاق گذاشته و مخلوطی از آب، دارچین، میخک، زنجبیل، سرکه و آب را تهیه کرده و مرغ را داخل آن بجوشانید.

روش هشتم:

یکی از ترکیبات موثر برای از بین بردن بوی بد مرغ و ماهی، ترکیب نمک، زردچوبه و نشاسته ذرت است. حداکثر 1 ساعت ماهی را آغشته به این ترکیب کرده و استراحت دهید. سپس آن را شستوشو داده و بپزید.

فوت و فن از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی

فوت و فن از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی

روش آخر:

داخل یک تابه، پیاز خرد شده، انواع ادویه‌جات مثل دارچین، هل، میخک و رزماری را خرد کنید. مرغ را داخل آب و ادویه‌جات گفته شده بجوشانید و پس از 5 دقیقه آن را هر گونه که می‌خواهید طبخ کنید.

در نهایت باید گفت که اگر به بوی ماهی حساسیت بسیار زیادی دارید بهتر است که اقدام به خرید ماهی تازه نمایید. همچنین پاک کردن ماهی از اهمیت زیادی برخوردار است. همه قسمت‌های اضافی را به خوبی پاک کرده و سپس با آب سرد بشویید.

چه مواد غذایی در زدودن بوی بد انواع گوشت کاربردی است؟

بسیاری از ادویه‌جات و مواد غذایی به عنوان یک بوگیر بسیار خوب و موثر عمل می‌کنند. از جمله این مواد غذایی عبارتند از: سرکه (سرکه سفید یا سرکه سیب)، لیمو، میخک، دارچین، جعفری، انواع روغن‌های خوشبو و معطر، هویج، سیر یا پودر سیر، زعفران، گلپر، سبزی‌های خوشبو و معطر، علف لیمو و…

همچنین برای سرخ کردن انواع گوشت نیز بهتر است از روغن‌های خوشبو و معطر استفاده کنید. روغن بادام زمینی، روغن کنجد و همینطور روغن ذرت گزینه بسیار مناسبی برای سرخ کردن غذاست.

با طعم دهنده کترینگ و رستوران آلس پایس آشنا شوید!

سایر روش‌ها برای از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی

 • در هنگام سرخ کردن ماهی می‌توانید لیمو را به صورت حلقه شده، به همراه جعفری و ریحان به سرخ کردن مرغ یا ماهی بپردازید.
 • سیر یکی از مواد خوراکی بسیار پر فایده است. برای استفاده از آن می‌توانید 2 تکه سیر را خرد کرده و در هنگام سرخ کردن، سیر آن را داخل تابه انداخته و سپس به سرخ کردن آن اقدام کنید. اگر از بوی تند سیر فراری هستید؛ می‌توانید یک عدد پیاز را خرد کرده و داخل تابه بیندازید.
 • یکی دیگر از روش‌ها این است که مرغ یا ماهی را داخل سیر رنده شده، نمک، فلفل و پودر زعفران بخوابانید.
 • یک عدد تخم مرغ را با مقداری جعفری و انواع ادویه مخلوط کرده و بعد همه سطح ماهی را به مخلوط تهیه شده آغشته کرده و آن را در تابه سرخ نمایید.
 • همچنین پیش از طبخ ماهی می‌توانید آن را داخل ترکیب تهیه شده با سیر، پیاز، جعفری، گشنیز و همینطور آبلیموی تازه بخوابانید. هنگام پخت نیز مقداری نارنج، آبلیمو و یا آبغوره بر روی ماهی بریزید.
 • زنجبیل یک ماده غذایی بسیار قوی در زدودن بوی مرغ و ماهی است. به مدت 30 دقیقه تکه‌های خرد شده زنجبیل و یا پودر آن را در همه سطوح ماهی قرار داده و سپس ماهی را سرخ کنید.
 • زردچوبه یک ادویه بسیار مناسب و کاربردی برای طبخ مرغ و ماهی است. بنابراین استفاده از آن را فراموش نکنید.
رفع بوی بد مرغ و ماهی با ساده‌ترین روش‌ها

رفع بوی بد مرغ و ماهی با ساده‌ترین روش‌ها

پس از اینکه ماهی را به خوبی پاک کردید؛ مقداری شکر و یا نمک در سطح داخلی و خارجی ماهی ریخته و پس از 5 دقیقه آن را بشویید.

ماست و آبلیمو یک ترکیب مناسب برای از بین بردن بوی مرغ و ماهی است که حداکثر به مدت یک ساعت ماهی را به این ترکیب آغشته کرده و در یخچال استراحت دهید.

از بین بردن بوی ماهی از دست و ظروف و فضای آشپزخانه

 • طعم و مزه مرغ و ماهی در بیشتر مواقع معضل بزرگی برای خانم‌های خانه دار و آشپزها محسوب می‌شود. ولی حل این مشکل کار سختی نیست.
 • برا زدودن بوی ماهی از دست خود، می‌توانید دستتان را با استفاده از مخلوط نمک و آبلیمو و یا سرکه شستوشو دهید.
 • برای اینکه بوی ماهی را از سطح و فضای آشپزخانه پاک کنید می‌توانید یک دستمال را به اساس وانیل و یا اکالیپتوس آغشته کرده و سطوح را با استفاده از آن تمیز نمایید.
 • گذاشتن یک لیوان سرکه در محیط آشپزخانه نیز، سبب جذب بوی بد ماهی خواهد شد.
 • روشن کردن هود نیز یکی از روش‌های مناسب برای بهبود هوای آشپزخانه است.
 • روشن کردن عود، شمع و همینطور اسپری خوشبو کننده نیز گزینه بسیار مناسبی برای رفع بوی بد مرغ و ماهی است.
از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی

از بین بردن بوی زهم مرغ و ماهی

نکات مهم در طبخ مرغ و ماهی

 • پیش از طبخ ماهی برای باز شدن یخ گوشت آن را زیر آب گرم نگیرید. با قرار دادن آن در مجاورت هوا بگذارید به مرور یخ گوشت باز شود و یا از آب سرد استفاده نمایید.
 • با توجه به اینکه کودکان در خوردن انواع گوشت خودداری می‌کنند؛ توصیه می‌شود آن را به صورت سوخاری با استفاده از پودر سوخاری و یا ترکیب پودر نان خشک و زردچوبه تهیه نمایید.
 • برای سرخ کردن ماهی ابتدا آن را از طرف گوشت و سپس طرف پوست ماهی را سرخ نمایید.
 • برای اینکه ماهی به ظرف نچسبد بهتر است آن را در روغن زیاد و حرارت بالا سرخ نمایید.
 • پس از طبخ ماهی آن را بر روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود.
 • پختن ماهی در فر نیز گزینه مناسبی است. زیرا در این حالت جذب روغن کم خواهد شد.
 • امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. نظرات خودتون رو برامون بنویسید!

جهت خرید محصولات آلس پایس مانند چاشنی، انواع طعم دهنده و رنگ خوراکی طبیعی اینجا کلیک کنید.

0/5 (0 نظر)
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “فوت و فن‌هایی برای از بین بردن بوی بد مرغ و ماهی

 1. عالی بودن خیلی به دردم خورد
  ممنون

  1. فرزانه کشاورزی گفت:

   سپاس، ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.