قهوه قرن‌هاست که هم مورد ستایش قرار می گیرد و هم بدلیل ایجاد تشنج و ناتوانی مورد سرزنش قرار می گیرد. اما گاهی اوقات هدیه ای است از بهشت که تنبلی را درمان می کند. اما مزایا و معایب واقعی و علمی اثبات شده قهوه که امروزه می شناسیم چیست ؟

کافئین، پرمصرف ترین ماده روانگردان جهان، شناخته شده ترین عنصر قهوه است. اثرات مفید آن بر بدن انسان به خوبی مورد بررسی قرار گرفته است، اما قهوه به طور کلی یک نوشیدنی پیچیده با هزاران ماده مختلف است. برخی از مطالعات استدلال می کنند که قهوه بدون کافئین و قهوه با کافئین ممکن است اثرات مشابه ای برای سلامتی داشته باشند و نشان می دهد، این کافئین نیست که مسئول بیشتر فواید سلامتی قهوه است.

تحقیقات درباره مزایا و معایب قهوه به پایان نرسیده است، اما در اینجا لیستی از آنچه در حال حاضر می دانیم وجود دارد.

مزایا و مضرات قهوه

12 فواید قهوه برای سلامتی

1. قهوه عملکرد فیزیکی شما را افزایش می دهد

حدود یک ساعت قبل از تمرین و ورزش، مصرف یک فنجان قهوه سبب افزایش 11 تا 12 درصدی عملکرد شما می شود. کافئین سطح آدرنالین خون شما را افزایش می دهد و آدرنالین هورمون جنگ یا گریز بدن شماست که موجب می شود برای فعالیت بدنی آماده شوید.

2. قهوه ممکن است به کاهش وزن شما کمک کند

قهوه حاوی منیزیم و پتاسیم است که به بدن انسان کمک می کند تا از انسولین استفاده کند تا سطح قند خون را تنظیم کند و ولع شما برای مصرف خوراکی ها و میان وعده های شیرین را کاهش می دهد.

3. قهوه به چربی سوزی کمک می کند

قهوه به سلول های چربی کمک می کند تا چربی بدن را بشکنند و از آن به عنوان سوخت برای تمرین استفاده کنند.

4. قهوه شما را متمرکز و هوشیار می کند

مصرف متوسط 1 تا 6 فنجان در روز تمرکز و هوشیاری ذهنی شما را بهبود می بخشد.

برای خرید طعم طبیعی قهوه آلس پایس کلیک کنید

5. قهوه خطر مرگ را کاهش می دهد

مطالعات نشان می دهد خطر مرگ زودرس در مصرف کنندگان قهوه 25 درصد کم تر از کسانی است که قهوه مصرف نمی کنند.

6. قهوه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

مطالعه ای نشان داده است که قهوه ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را در مردان تا 20 درصد و سرطان آندومتر را در زنان تا 25 درصد کاهش دهد. افراد گروه آزمایش چهار فنجان در روز می نوشیدند. کافئین همچنین ممکن است از توسعه کارسینوم سلول بازال، شایع ترین نوع سرطان پوست، جلوگیری کند.

مزایا و مضرات قهوه

7. قهوه خطر سکته را کاهش می دهد

مصرف معقول قهوه ( 2 تا 4 فنجان در روز) خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

8. قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کاهش می دهد

مطالعات نشان داده است که نوشیدن منظم قهوه خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را تا 25 درصد کاهش می دهد. شواهدی وجود دارد که قهوه باعث فعالیت در بخشی از مغز می شود که تحت تاثیر پارکینسون قرار گرفته است.

9. قهوه از بدن شما محافظت می کند

قهوه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به عنوان جنگجوی کوچکی عمل می کند و در برابر رادیکال های آزاد در بدن شما می جنگد و از آن محافظت می کند.

10. قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش دهد

کافئین حساسیت شما به انسولین را کاهش می دهد و تحمل گلوکز را مختل می کند، بنابراین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

11.قهوه از مغز شما محافظت می کند

سطوح بالای کافئین در خون شما خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. همچنین کافئین خطر به ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می هد.

برای خرید طعم شکلات آلس پایس اینجا کلیک کنید

12.قهوه خلق و خوی شما را روشن می کند، به مبارزه با افسردگی کمک می کند و خطر خودکشی را کاهش می دهد

کافئین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و با تولید انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، دوپامین و نورآدرنالین خلق و خوی شمار را افزایش می دهد. دوفنجان قهوه در روز از خطر خودکشی تا 50 درصد جلوگیری می کند.

مزایا و مضرات قهوه

6 مورد از خطرات و مضرات ناشی از نوشیدن قهوه

1.قهوه بد می تواند سمی باشد

قهوه با کیفیت بد ناخالصی های زیادی در خود دارد که می تواند باعث بیماری، سردرد یا احساس بد کلی شود. اگر قهوه شما از دانه هایی که بیش از حد شکسته یا خراب شده اند، ساخته شده باشد، این اتفاق می افتد. حتی یکه دانه‌ی قهوه خراب می تواند فنجان شما را سمی کند. اگر سرمایه گذاری می کنید و قهوه با کیفیت بالا می خرید لازم نیست نگران این موضوع باشید.

2.قهوه می تواند شما را بکشد

بله اگر 80 تا 100 فنجان (23 لیتر) را در یک جلسه کوتاه بنوشید.!!! این دوز کشنده است و 10-13 گرم کافئین در بدن شما می ماند. با این حال قبل از رسیدن به این نقطه، بیشتر آن را بالا خواهید آورد، زیرا 23 لیتر هر مایعی زیاد است. حتی نوشیدن 23 لیتر آب می تواند شما را بکشد.

3.قهوه باعث بی خوابی و بی قراری می شود

باز هم کافئین در اینجا موثر است. حداکثر مقدار توصیه شده کافئین شما 400 میلی گرم است، تقربا مقداری که از 4 فنجان قهوه دریافت می کنید. اگر به کافئین حساس هستید، مراقب قهوه باشد. احتمالا از قبل می دانید که چه مقدار و چه نوع قهوه برای شما مناسب است. مقدار کافئینی که برای مصرف انسان بی خطر است در واقع در DNA ما نوشته شده است.

4.اگر باردار هستید بیشتر از یک فنجان در روز ننوشید

مطالعات در مورد تاثیر قهوه بر روی جنین بحث برانگیز بوده است، اما یک چیز مطمئن است، اگر در دوران بارداری قهوه بنوشید، کافئین به جنین نیز می رسد و کودک شما به کافئین بسیار حساس است. بنابراین، اگر یک مصرف کننده قهوه بسیار سنگین هستید و نمی توانید در دوران بارداری نوشیدن آن را متوقف کنید، حداقل مصرف قهوه خود را به یک فنجان در روز کاهش دهید.

برای خرید طعم دهنده های قنادی، شیرینی پزی و نوشیدنی کلیک کنید

5.اگر کلسترول بالا دارید لطفا قهوه فیلتر شده استفاده کنید

دانه های قهوه حاوی کافستول و کاهوئول هستند، دو ماده ای که به نظر می رسد سطح کلسترول LDL را افزایش می دهند. فیلتر کردن قهوه بیشتر LDL را به دام می اندازد، اما کافستول و کاهوئول در اسپرسو، قهوه ترک، پرس فرانسوی و قهوه پخته شده به سبک اسکاندیناوی یافت می شود.

(میزان دریافت LDL از یک فنجان اسپرسو هنوز آنقدر کم است که برای افرادی که سطح کلسترول طبیعی دارند، در خطر نیست. همچنین مطالعاتی در مراحل اولیه تشخیص وجود دارد که نشان می دهد کافستول و کاهوئول ممکن است اثرات ضد سرطانی مفیدی داشته باشند و برای کبد شما مفید باشند.)

6.قهوه برای بچه ها ممکن است شب ادراری را افزایش دهد

یک نظرسنجی گزارش داد که مصرف کافئین در کودکان 5-7 ساله ممکن است شب ادراری بوجود آورد یا شب ادراری را افزایش دهد.

مزایا و مضرات قهوه

بنابراین آیا برای شما خوب است یا بد؟

اگر کلسترول بالا دارید یا به کافئین حساسید، باردار هستید یا کودک هستید، باید به نوشیدن قهوه توجه کنید. اما برای دیگر افراد مقادیر معقول قهوه (1 تا 6 فنجان در روز) می تواند برای شما مفید باشد. قهوه می تواند از بیماری های جدی جلوگیری کند، ذهن و ماهیچه های شما را تقویت کند و حتی به کاهش وزن کمک کند. به یاد داشته باشید، تا وقتی که قهوه بدون سم و ویژه می نوشید و آن را با احتیاط دم می کنید، می توانید از آن لذت ببرید و بدانید که برای شما مفید است.

برای خرید محصولات آلس پایس اینجا کلیک کنید

بازگشت به لیست

4 دیدگاه در “خواص و مضرات قهوه

 1. فرزانه گفت:

  مطلب خیلی خوبی بود 😍

  1. مهدی نوبهار گفت:

   مرسی ممنون 🙂

 2. شکوفه گفت:

  عالی بود

  1. مهدی نوبهار گفت:

   خواهش می کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.