کباب یکی از محبوب ترین غذاهای خاورمیانه محسوب می شود که با گوشت قرمز، پیاز و انواع ادویه جات تهیه می شود. کباب تاریخچه دور و درازی دارد و داستان های مختلفی از آن نقل شده است. داستان کباب به هزارن سال پیش بر می گردد و پیدایش این غذای گوشتی در آسیا و آفریقا بوده است.

تاریخچه

اگر بخواهیم خیلی به جزئیات دقت کنیم تا به ریشه پیدایش کباب برسیم و طبق اسناد و مطالعات تاریخی عمل کنیم، اینطور می شود گفت که انسان اولیه زمانی که احساس کرد بایدخوردن غذای خام را کنار بگذارد گوشت را بر روی آتش گرفت و آن را کباب کرد..!!

گوشت خوردن انسان اولیه

اما منشا کباب از ترکیه آغاز شد و این زمانی بود که سربازان قرون وسطایی تکه هایی از حیوانات تازه را که شکار کرده بودند، با شمشیر بر روی آتش کباب می کردند.این تاریخچه دارای منبعی با خط ترکی است که قدیمی ترین منبع شناخته شده درباره کباب است.

نکته جالب توجه این است که در ادبیات سانسکریت یک دستورالعمل نوشته شده است که طبق آن گوشت را در اندازه بسیار ریز چرخ می کردند و پس از به سیخ زدن، آن را بر روی ذغال می پختند.

خرید چاشنی‌های کبابی آلس پایس

تاریخچه کباب در ایران

اگر بخواهیم تاریخ و ادبیات ایران را در مورد کباب مورد بررسی قراردهیم، مشاهده می شود در هر گوشه کناری از ایران بساط کباب به راه بوده است. از گرشاسب نامه و شاهنامه گرفته تا دیوان صوفی محمد هروی، اشعاری در وصف این غذای دلپذیر سروده شده است و این خود نشانه ای از دیرینه بودن وجود کباب در ایران است.

در آغاز داستان رستم و سهراب در وصف کباب کردن گوشت، فردوسی این چنین می نویسد :

زخار و ز خاشاک و شاخ درخت

یکی آتشی برافروزید، سخت

چو آتش پراکنده شد، پیلتن

درختی بجوست از در با بز زن

یکی نره گوری بزد بر درخت

که در چنگ او پر مرغی نه سخت

چو بریان شد از هم بکند و بخور

ز مغز استخوانش برآورد گرد

اما در کتاب تاریخ قاجار نوشته محمدرضا معتمد الکتاب اشاره شده است که ابداع چلوکباب به دستور ناصرالدین شاه قاجار بوده است.به این صورت که به آشپزش دستور داده تا کباب قفقازی را به سیخ کرده و به همراه چلو برایش طبخ کند. واحد شمارش این غذا از همان ابتدا دست بوده است و در همین کتاب آمده است که قیمت یک دست کباب در زمان ناصرالدین شاه 3 قران و در زمان احمد شاه بین 4 تا 5 ریال بوده است. جعفر شهری نیز در کتاب تاریخ قدیم تهران، قیمت چلو کباب با کباب برگ بزرگ در سال 1320 را 5 ریال گفته است.

اولین کباب ایرانی

اولین چلوکبابی ها در ایران

به نوشته محمد حسن خان اعتمادالسلطنه رئیس دارالترجمه همایونی ناصرالدین شاه، چلوکبابی نائب در بازار تهران اولین چلوکبابی ایران بوده است. عده ای نیز کباب کوبیده را که به شکل امروزی سرو می شود را ابداع غلامحسین نائب می دانند.

اعتمادالسلطنه درباره این چلو کبابی چنین می نویسد که سرو غذا در این رستوران همانند رستوران های اروپایی است به این صورت که یکی از کارکنان دیس برنج را بر روی میز می گذارد و دیگری بلافاصله کره را می آورد و سیخ های کباب پشت سر هم برای مشتری در ظرف قرار میگیرد تا زمانی که مشتری از خوردن غذا سیر شود بدون اینکه تاثیری بر روی قیمت بگذارد.

خرید طعم دهنده‌های فست فود آلس پایس

از دیگر چلوکبابی های معروف ایران می توان به چلوکبابی مرشد چلویی، کبابی عباس شمرونی و چلوکبابی شمشیری اشاره کرد.

رستوران کباب ایرانی

از گذشته تا به امروز افرادی که در زمینه پخت و سرو این غذای لذیذ فعال هستند بدنبال هرچه خوشمزه تر کردن این غذا از مواد و چاشنی های مختلفی استفاده کرده اند.

آلس پایس در محصولات خود چهار نوع چاشنی مخصوص کباب به نام های کردی، لاری، کوبیده و ترش دارد که شما می توانید از آنها در تهیه انواع کباب استفاده کنید که در انتهای مقاله نحوه استفاده از چاشنی های محبوب آلس پایس را شرح می دهیم.

برای مشاهده دستور پخت انواع غذا و نیز کاربرد رنگ‌ها اینستاگرام آلس پایس را دنبال کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.