چاشنی باربیکیو آلس پایس

چاشنی باربیکیو

شباهت های زیادی در سلایق و علایق غذایی بین تمدن ها وجود دارد . از جمله این شباهت ها علاقه به طعم و اسانس دود می باشد که از آن با نام طعم یا اسانس باربیکیو یاد می شود . این طعم و عطر در بسیاری از غذاهای سنتی کشور ما نیز به چشم می خورد مانند : میرزاقاسمی که از بادمجان کبابی استفاده می شود . اما آنچه در سراسر جهان پرطرفدار است انواع کباب مرغ ، ماهی و گوشت قرمز است که طبخ آن در طبیعت گردی های اکثریت مردم برروی ذغال یا چوب به چشم می خورد. اماآیا راهی وجود دارد که بتوان داخل محیط منزل یا آپارتمان کباب را با همان طعم دلخواه و سنتی بدون حضور ذغال یا چوب طبخ کرد؟

پاسخ ما مثبت است .در حال حاضر با استفاده از روش های زیادی می توان این غذای پرطرفدار را در منزل و یا محیط بیرون تهیه نمود، که شاید سریع­ترین و به ­صرف ترین آن­ها استفاده از چاشنی یا طعم­ دهنده ­های مخصوص کباب باشد. در ادامه شما را با محصولی آشنا خواهیم ساخت که در مدت کم­تر از پنج دقیقه امکان طبخ یک جوجه­ کباب عشایری ایده­آل را فراهم می­کند. لطفا همراه ما باشید.

روش سنتی مزه دار کردن با طعم دود یا باربیکیو

طعم­ دار کردن غذاهایی مانند کباب و جوجه­ کباب با روش سنتی در بیشتر موارد با استفاده از ذغال و یا چوب صورت می پذیرفته است . اسن روش طعم دار کردن کباب نه تنها درد سرهای زیادی مانند ایجاد دود و دوده ایجاد می کند نیازمند فضای مناسب برای برپایی آتش و یا داشتن اجاق باربیکیو است که ممکن است در دسترس همه نباشد.همچنین آماده سازی آتش و تهیه ذغال و … زمان زیادی می طلبد .

اما با یک راه حل ساده می توان تمام این درد سر ها را پشت سر گذاشت و به طعمی یکنواخت و ایده آن در حداقل زمان ممکن دست یافت.

ترکیبات استفاده شده در چاشنی باربیکیو

جایگزین مناسب روش های سنتی طعم دار کردن ( مرینیت کردن ) انواع کباب با طعم و اسانس دود ( باربیکیو ) استفاده از چاشنی های باربیکیو آلس پایس است . با استفاده از این ترکیب سس مانند ، در مدت زمان کمی ( حدود ده دقیقه ) می توان یک مرغ کامل سه کیلوگرمی را آماده طبخ کرد. این چاشنی های پرطرفدار حین طبخ شامل ترکیباتی شامل عصاره طبیعی لیمو برای ایجاد طعم ترش و ملس در کنار روغن­های معطر گیاهی، عصاره ادویه­ جات طبیعی، طعم دود و رنگ طبیعی زعفران است. باید اشاره کنیم که تمامی ترکیبات استفاده شده در این مکمل، فاقد مواد نگهدارنده شیمیایی و رنگ­های سنتتیک می باشند تا هیچ­گونه­ عوارضی سلامت و رژیم غذایی مصرف­ کننده را تهدید نکند.  
به این صورت می­توان با خیالی راحت گوشت ، مرغ ، ماهی یا هر غذایی را که نیازمند طعم طبیعی دود است را  طعم­ دار کرده و بر روی منقل یا کباب پز یا تابه حرارت داد و باقیمانده مواد را برای سایر وعده ­های غذایی در یخچال نگهداری کرد.

مزایای استفاده از چاشنی باربیکیو

 • کاهش زمان آماده سازی طبخ جوجه کباب (کمتر از ۳ دقیقه)
 • افزایش تردی و انعطاف ­پذیری گوشت غذا
 • صرفه اقتصادی بالا (به ویژه در میهمانی­ ها)
 • تنوع طعم و عطر بر اساس سلیقه افراد
 • دارای پروانه بهداشت و سیب سلامت
 • دوز مصرف پایین

وزن چاشنی های مخصوص باربیکیو

وزن میزان مرغ
چاشنی‌ ۵۰ گرمی برای ۲ کیلوگرم مرغ قابل استفاده است
چاشنی ۲۵۰ گرمی برای ۸ کیلوگرم مرغ قابل استفاده است
چاشنی ۱ کیلویی برای ۳۲ کیلوگرم مرغ قابل استفاده است
چاشنی ۱۰ کیلویی برای ۳۲۰ کیلوگرم مرغ قابل استفاده است
چاشنی ۲۰ کیلویی برای ۶۴۰ کیلوگرم مرغ قابل استفاده است

سایر موارد استفاده از چاشنی باربیکیو

کاربرد چاشنی باربیکیو صرفا به طبخ این غذا در مجالس و دورهمی ­های دوستانه محدود نشده و مصرف­ کنندگان می­توانند برای طعم­ دار کردن غذاهای مختلفی از این محصول استفاده نمایند. در ادامه به چند مورد از این غذا و میان وعده ­ها اشاره می­کنیم:

 • میرزاقاسمی
 • ناگت مرغ
 • کوکو و کتلت
 • خوراک مرغ
 • ماهی سوخاری
 • اشترودل